הדמיה מוזיאון הטבע

מוזיאון הטבע החדש

חזונו של המוזיאון לטבע בירושלים הוא למלא חלל ברמה הארצית והעירונית בנושאים העומדים במרכז העניין ותשומת הלב העולמית: כדור הארץ, החיים על פניו ויחסי הגומלין בין האדם וסביבתו תוך שימת דגש על חשיבות הסביבה לאיכות חיינו. חזון זה יוגשם על בסיס מטרות ומאפיינים ייחודיים.

הרשות לפיתוח ירושלים בשיתוף עם עיריית ירושלים, האוניברסיטה העברית, הקרן לירושלים מוזיאון הטבע ועמותת אדריכלים מאוחדים בישראל קידמה תכנון ותחרות אדריכלים להקמת מוזיאון הטבע החדש בקריית המוזיאונים בגבעת רם.

 

חזון מוזיאון הטבע החדש בירושלים הוא להציג נושאים הנמצאים על סדר היום העולמי: כדור הארץ ויחסי הגומלין בין אדם וסביבתו, תוך שימת דגש על חשיבות הסביבה לאיכות חיינו. המוזאון יעסוק בתחומי מדע רלוונטיים לקיומנו ויתמקד במרחב בו אנו חיים: תצוגות של הממצאים המרכזיים של אוספי הטבע הלאומיים המופקדים בידי האוניברסיטה העברית, לצד הצגת מחקרים עדכניים של מעבדות המחקר של האוניברסיטה העברית ומוסדות מחקר אקדמיים נוספים. המוזאון ישמש מרכז למידה בנושאי טבע וסביבה, יספק חוויות תרבותיות למגוון רחב של קהלים וישמש כמוקד לבילוי ומקום למפגש לתושבי העיר ולתיירים.

 

המוזיאון העתידי ימוקם ברחוב רופין בסמוך למוזיאון המדע ע"ש בלומפילד.

 

ההצעה הזוכה בתחרות כיוונה להקמת מוזיאון שמורכב משורה של חללי תצוגה המופרדים זה מזה באמצעות חצרות פנימיות. הגגות של הבניין הם חלק בלתי נפרד מהתצוגה ויכללו מערכת של גנים ירוקים שייצגו אזורים בוטניים שונים ברחבי הארץ. מסלול הביקור במוזיאון יכלול אפוא שיטוט בין אזורים פתוחים ואווריריים לבין גלריות סגורות. מוזיאון הטבע החדש הינו חלק משורה של בנייני ציבור גדולים שצפויים להיבנות ונבנים בקרית הלאום ביניהם: הספרייה הלאומית החדשה, הבניין החדש של רשות העתיקות והאקדמיה ללשון עברית. אלה מצטרפים כמובן למוזיאון ארצות המקרא, למוזיאון המדע ולמוזיאון ישראל כחלק מהתכנית להפיכת האזור כולו לקריית מוזיאונים תוססת, בדומה לקריות מוזיאונים ברחבי העולם. בקנה המידה העירוני קרית המוזיאונים צפויה להתחבר למתחם העסקים החדש של ירושלים שיבנה בכניסה לעיר ויכלול שטחי משרדים, מסחר, מגורים ומלונאות. בעיריית ירושלים מקווים כי יחד עם הקו החדש של הרכבת הקלה שיעבור בדרך קפלן, קרית המוזיאונים תהפוך לאזור מלא חיים.